Tłoczenie płyt cd / dvd - produkcja płyt

Pierwszym etapem produkcji płyty jest zgranie całości materiału, jakim są pliki komputerowe, na jedną płytę. Czynność ta nosi nazwę premasteringu.

Efektem tego etapu jest tzw. "płyta wzorcowa", którą dostarcza się następnie do tłoczenia.

Zapis płyty CD / DVD w nagrywarce, powinien być wykonany z możliwie małą prędkością. Pozwoli to uniknąć błędów powstających przy nagrywaniu z dużą prędkością.

Jednym z najważniejszych etapów produkcji jest matryca. Od właściwie wykonanej matrycy (zwanej też glass-masterem) zależy cała produkcja. Matryca jest wykonywana na specjalnym szklanym krążku, który posiada wysoką odporności na zmianę wymiarów.

Następnie nakładana jest emulsja światłoczuła, a później w specjalistycznym urządzeniu w sposób laserowy nanoszony jest obraz spirali z danymi. Spirala ma grubość ok. 1 mikrometra (czyli 12 razy mniej niż ludzki włos!).

Następnymi etapami są wywołanie oraz trawienie. W następstwie wszystkich tych czynności na matrycy pojawia się obraz spirali z danymi. Każda matryca jest sprawdzana przez laser-tester. Wychwytuje on wszelkie niezgodności z ogólnymi normami zapisu. Jeżeli cały proces przebiegł bez zakłóceń i matryca jest w 100% zgodna z materiałem na płycie wzorcowej, metodą galwaniczną matryca pokrywana jest warstwą aluminium.

Cały proces tłoczenia płyty CD/DVD jest sterowany i kontrolowany komputerowo. Płyty CD tłoczone są na wysokowydajnych, dokładnych wtryskarkach, na których granulat poliwęglanu pod bardzo wysokim ciśnieniem formowany jest w krążek, na którym z jednej strony jest odciskana matryca, zawierająca obraz spirali z danymi.

Po wytłoczeniu, krążek jest metalizowany metodą próżniową, a następnie pokrywany warstwą lakieru ochronnego. Zadaniem tego lakieru jest zabezpieczenie aluminium przed utlenieniem.

Na koniec przeprowadzany jest test jakościowy - losowe odbicie światła lasera w kilku milionach punktów na płycie. Jeśli wynik testu jest pozytywny, płyta jest wysokiej jakości produktem.

Cykl produkcji jednej płyty trwa ok. 3 sekund.

Tłoczenie płyt CD i DVD pozwala umieścić na płycie każdy rodzaj danych: zarówno ścieżkę audio, filmy, programy, czy połączenia różnych rodzajów danych. Płyty tłoczone polecamy też ze względu na szczegółowe odwzorowanie powielanej z mastera treści. Daje to możliwość odtwarzania takich płyt nawet na starszych komputerach.

AquosStudio - reklama interentowa